Tajomstvo ukryté vo farbách

Temperamentná, inteligentná a cieľavedomá. Tieto tri slová dokonale vystihujú charizmatickú dizajnérku s exotickým menom Gabrielu Giotto. Kým v sebe objavila to, že najväčšiu silu a životnú motiváciu má pre ňu farebnosť pretavená do jej unikátnych dizajnérskych kúskov, pôsobila aj vo svete PR a marketingu. To jej zreteľne napomohlo manažovať si svoju firmu a značku tým správnym smerom.

Tatiana Šujetová a módna dizajnérka Gabriela Giotto

Nielen vaše návrhy, ale aj vaše postoje a myšlienky žiaria tými najkrajšími veselými farbami. Ako by ste sa pár slovami charakterizovali?
Kreatívny hyperaktívny živel a vizionár. (smiech)

Iste si rada zaspomínate na svoje detstvo. Predstavovali ste si už vtedy, že raz budete „kráľovnou pestrej palety“?
Je pravdou, že som ako dieťa dokázala hodiny stráviť kreslením a vyfarbovaním si, ale za svoj najväčší talent som aj tak vždy považovala svoje tanečné schopnosti. Vytvárala som choreografie, navrhovala kostýmy pre našu tanečnú skupinu. Tam niekde boli zárodky môjho dizajnérskeho videnia sveta.

Čo ste vyštudovali a čím ste prešli, kým ste sa rozhodli, že farby a dizajn je to, čo vám bolo súdené?
Po absolvovaní gymnázia som sa rozhodla ísť študovať na Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave odbor história a filozofia. Keď som si na prednáškach kreslila do poznámok, kolegovia sa ma občas pýtali, či som si náhodou nepomýlila školu. Následne som na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave absolvovala štúdium medzinárodných vzťahov a diplomaciu. Počas obidvoch vysokých škôl som pôsobila vo viacerých slovenských médiách ako moderátorka a redaktorka. Kým som sa rozhodla začať si napĺňať vlastné ciele, celých 10 rokov som v medzinárodných spoločnostiach napĺňala tie korporátne na pozícii PR a marketingovej manažérky. Musím však dodať, že už v tom čase som vystavovala svoje obrazy v Prahe, Košiciach a Bratislave.

Módna dizajnérka Gabriela Giotto

Pred tromi rokmi ste si zvolili extravagantný pseudonym, ktorý poukazuje na vašu súčasnú identitu. Mimochodom, celkom vám aj svedčí. Z Gabriely Horváthovej sa teda stala Gabriela Giotto. Aký príbeh sa podpísal pod túto veľkú zmenu?
Na každé životné rozhodnutie musí človek dozrieť a ocitnúť sa v tej správnej konštelácii hviezd. Plus potrebuje k tomu ešte veľkú dávku entuziazmu a odvahy. Nastal čas pre vypočutie čoraz naliehavejšieho vnútorného hlasu, ktorý som cez „hlasitý spôsob života v Matrixe“ nemala šancu počuť, nieto ho ešte nasledovať. Hoci ma vždy veľmi bavil každý jeden džob, v tomto som sa cítila byť požehnaná. Ale pravdou tiež bolo, že som sa nikdy nedokázala plne stotožniť so stratégiou firiem, pre ktoré som dovtedy pracovala. Gabriela Giotto je konečne plnohodnotne sama sebou.

Vaše modely sú plné „radostných“ farieb. Čo dáva vašim návrhom tú nekonečnú energiu, ktorá z nich vyžaruje? Čím sa inšpirujete?
Je to vždy reflexia môjho vnútorného vesmíru. Závisí, čo tam práve najviac rezonuje. Som veľký obdivovateľ krásnej architektúry, nádhernej prírody, ale aj vychutnávač nezabudnuteľných okamihov. To všetko sa odzrkadlí vo výslednom efekte.

Dizajn šiat a doplnkov od Gabriely Giotto. Foto: Petra Lajdová

Každá z farieb, ktorá je nám najbližšia, môže podľa symboliky našepkať aj niečo o našej osobnosti a charaktere. Ktorá farba vystihuje vás?
To je nesmierne ťažká otázka pre dušu, ktorá miluje toľko rôznych farieb a ich nespočetných odtieňov a kombinácii. Každopádne symbolom energie, ktorá sála zo všetkých mojich obrazov a šiat, je jednoznačne oranžová a mojím podpisom je tiež zlatá.

Vaše kreatívne dizajnérske kúsky zdobia nielen plátna, ale i mnoho šiat, tuník, košieľ, šálok či vankúšikov. Pomýšľate o nejakých nových „objektoch“, ktoré sa budú môcť popýšiť vašimi pestrofarebnými predstavami?
Samozrejme! Na svete sú už moje prvé prototypy štýlových krytov na mobily, koberce, kolekcia plaviek a kabátov, legíny, kraťasy, mikiny, celý set dekoratívnych závesov, dámske šatky, pánske kravaty a tiež aj motýliky.

Ktoré známe osobnosti mali na sebe šaty či košele s vašimi originálnymi námetmi a komu najviac svedčia?
Silvia a Vanessa Šarközi, Fredy a Viera Ayisi, Justin Topoľský, Braňo Deak, Petra Palevičová, Karin Haydu, Natália Hatalová, Marcela Molnárová, Dominika Mirgová, Jozef Hollý, Štefan Kocan, Katarína Ivanková, Hana Rapantová, Miroslav Mikolášik a mnohí ďalší. Každý človek je pre mňa jedinečný, takže určite svedčia všetkým.

Modely Gabriely Giotto. Foto: Petra Lajdová

V ktorých krajinách vaša tvorba reprezentovala Slovensko? Ako zapôsobila na domácich?
Veľký úspech som zažila so svojou módnou prehliadkou v Prahe, ale najväčším zážitkom pre mňa bola moja minuloročná prezentácia v libanonskom Bejrúte, Paríži východu. Temperamentné publikum nečakalo na záverečný slávnostný nástup modeliek, ale tlieskalo priebežne počas celej prehliadky. Bol to krásny pocit. V aule najprestížnejšej Americkej univerzity v Bejrúte bolo 700 miest do posledného obsadené. Ľudia sa po prehliadke chceli so mnou fotiť, pýtali si autogram, malo to svoje čaro. A symbolické bolo, že to bola moja druhá návšteva Bejrútu v tom roku. Zo svojej prvej cesty som sa vrátila so skicárom plným nových kresieb, poznámok a zážitkov. Tie som po návrate domov pretavila do obrazov, ktoré som následne preniesla na látky a z nich vytvorila svoju novú kolekciu. Práve tú som mala možnosť odprezentovať spätne v Libanone, teda krajine vzniku a symbolicky vrátiť v kreatívnej podobe to, čo som tam načerpala.

Autor: Tatiana Šujetová

Pridaj komentár